Matthew Lipman Kimdir?

(1923-2010)

    24 Ağustos 1923’te Amerika’ nın New Jersey eyaletinde dünyaya gelen ve “Çocuklar İçin Felsefe” nin kurucusu olarak tanınan Amerikalı bir filozoftur.  Lipman,  Columbia  Üniversitesinde öğrenci iken Çocuklar için Felsefe yönetimi geliştirilmesinin  ilk  adımlarını farkında olmadan burada atmaya başlar. J. Dewey‘ in “How We Think ” adlı eserini okur ve çok etkilenir. Dewey’ in “düşünmek için eğitim ” yaklaşımı hem felsefeyi hem de psikoloji içinde barındırdığını belirtir. Böylece Dewey’ in düşüncesine yönelir.

 

Gençlere felsefe getirme kararı, Columbia Üniversitesinde profesör olarak edindiği deneyimlerinden gelir ve burada öğrencilerinde eksik  düşünme becerilerine tanık olur. Çocukların erken yaşlardan itibaren soyut düşünme yeteneğine sahip olduğu inancı, onu çocuk eğitimine daha önce mantık getirmenin akıl yürütme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacağı inancına yol açar. Böylece, akıl yürütme yeteneklerini özellikle mantık öğretimi yoluyla geliştirmeye çalışır.

1967” de Columbia Üniversitesinde felsefe profesörü olarak çalışırken  ilk kitabı “Harry Stottlemeier’ in Keşfi ” ni yazmaya başlar.   Çalışmaları akademik topluluğun dikkatini çeker ve 1972′ de Montclair Üniversitesinde ( New Jersey ) ders vermeye davet edilir. Üniversiteden  filozof ve yenilikçi eğitim önerisini geliştirmek için destek alır ve çalışmalarına, projelerine  burada devam eder.  Ann Margareth Sharp ile tanışarak çocuklarla felsefe yapmayı öğretme fikrini paylaşır.  “Düşünme için Çocuk Eğitimi Felsefesi ” programını yaymak için, Lipman ve Sharp 1974′ te IAPC’ yi ( Çocuklar için Felsefe Geliştirme Enstitüsü ) kurar.

1985 yılında Lipman’ ın başlattığı Çocuklar İçin Felsefe hareketi  Danimarka’ da 20 ülkenin üyeliğiyle The International Council of Philosophical Inquiry with Children ( ICPIC ) konseyinin açılışıyla büyür.

IAPC, çocuklar için felsefeyi geliştirmek  amacıyla uluslararası alanda çalışan müfredat geliştirmeye ve yayınlamaya devam etmektedir.

Lipman’ın geliştirdiği bu pedagoji şu anda dünyanın birçok ülkesinde okul öncesi eğitimden ortaöğretime kadar uzanan bir ders olarak uygulanmaktadır.